Niby racja, ale z drugiej strony dlaczego klient nie miałby sam decydować, że jakość wydruków jest już zbyt słaba? Przecież zamiast odmawiać dalszej pracy drukarka mogłaby jakoś ostrzegać, że od tej chwili producent nie gwarantuje już odpowiedniej jakości wydruków. Wystarczyłoby zapalać jakąś diodę ostrzegawczą.
Wśród ludzi, którzy przeżyli już trochę lat, istnieje powszechne przekonanie, że jakość produktów jest coraz słabsza. Pod koniec XIX wieku mężczyzna wchodząc w dorosłe życie kupował garnitur i gdy po kilkudziesięciu latach umierał, ubierano go do trumny w ten sam garnitur, bo był nadal dobrej jakości. Żarówki wyprodukowane w tamtym czasie potrafiły świecić ponad 100 lat.
Producenci świadomie produkują produkty tak, aby nie działały zbyt długo. Dzięki temu ciągle mają zbyt na swoje produkty. Można by pomyśleć, że dzięki temu wszyscy mają pracę, więc może jest to zło konieczne. Jednak konsekwencje są znacznie głębsze, niżby wielu ludzi przypuszczało.
Czy można to zmienić? Zapewne. Czy zostanie to zmienione? Z pewnością nie! Zmiana musiałaby polegać na gruntownej przebudowie całego systemu społecznego i gospodarczego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz