Czy wyobrażasz sobie świat, w którym twój dostawca Internetu kontroluje wszystko, co robisz w Internecie? Czy wyobrażasz sobie świat, w którym leki generyczne, które mogłyby uratować ludzkie życie, będą zabronione? Czy możesz wyobrazić sobie świat, w którym nasiona mogące wykarmić tysiące ludzi będą kontrolowane i blokowane w imię patentów? Czy wyobrażasz sobie świat, w którym takie serwisy internetowe, jak Wikipedia, Twitter, Blib i wiele innych może zostać uznane za nielegalne i zostaną zamknięte? Nawet skorzystanie z internetowych wyszukiwarek może być nielegalne. To nie jest fikcja. Taka będzie rzeczywistość gdy ACTA wejdzie w życie.
Co to takiego ta ACTA? Jest to Anti-Counterfeiting Trade Agreement, czyli międzynarodowe porozumienie mające na celu zwalczania piractwa i podrabiania towarów. Teoretycznie jest do słuszne porozumienie. Teoretycznie...
Pod pozorem porozumienia handlowego ACTA idzie dużo, dużo dalej! Porozumienie to było negocjowane przez 39 państw przez ostatnie trzy lata — w wielkiej tajemnicy. Celem tego porozumienia jest przeniesienie odpowiedzialności za działania użytkowników na serwisy internetowe i dostawców Internetu. Tym sposobem de facto staną się oni rodzajem prywatnej policji, autorytarnie rozstrzygając, co jest lub nie jest zgodne z prawem autorskim, cenzurując Internet. Konsekwencje dla wolności słowa mogą być… straszne. Pod pretekstem obrony patentów, ACTA da wielkim koncernom możliwość wstrzymania niektórych leków, zanim dotrą one do potrzebujących. Może też zabronić siania niektórych nasion.
Polski rząd zmierza podpisać ACTA już 26 stycznia. Jeżeli do tego dojdzie, ten dzień będzie początkiem końca Internetu jaki znamy. Jaki będzie ten nowy Internet. Z całą pewnością będzie w nim znacznie mniej wolności, niż dotychczas. Wbrew pozorom, ucierpią na tym niemal wszyscy.
Informacje o ACTA można znaleźć między innymi w:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz