Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego lub chipu karty płatniczej, bez wiedzy jej posiadacza. Skopiowane dane są wykorzystywane do nielegalnego wyprodukowania kopii karty i płaceniu taką nielegalną kartą lub wypłat z bankomatów.
Jak działają skimmerzy? Jednym ze sposobów jest przerobienie bankomatu. Wystarczy zamontować proste urządzenie elektroniczne, które będzie pobierało dane z każdej karty włożonej do bankomatu. Oprócz tego skimmerzy najczęściej instalują również małą kamerę filmującą klawiaturę bankomatu. Dzięki temu mają nie tylko dane z kart, ale mogą zobaczyć również PIN-y wpisywane przez klientów. Zainstalowanie takich dodatków do bankomatu zajmuje skimmerom około minuty.
Czy można się przed tym bronić? Nie tylko można, ale wręcz trzeba! Tym bardziej, że podobno niektóre banki mają w regulaminie punkt, z którego wynika, że bank nie ponosi odpowiedzialności za straty klientów w wyniku skimmingu (np. mBank).
Jak się bronić? Przede wszystkim myśleć! W miarę możliwości należy korzystać z tego samego bankomatu. Jeżeli zauważysz, że coś się w nim zmieniło, coś doinstalowano, to zachowaj największą ostrożność. W razie wątpliwości skontaktuj się z bankiem. Warto też poszarpać za wszelkie wystające elementy, zwłaszcza w pobliżu otworu na kartę i w okolicach klawiatury. Jeżeli się coś urwie — trudno. Należy też koniecznie pamiętać, aby podczas wpisywania numeru PIN zawsze zasłaniać klawiaturę.
Warto przeczytać artykuł opublikowany w portalu Niebezpiecznik. Znajdziesz tam więcej informacji na ten temat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz