Strona główna

poniedziałek, 17 września 2012

Wyzwoliciele

Wyzwoliciel to ktoś, kto wyzwolił kogoś z jakiejś opresji lub niewoli, czyjś wybawca. Tak też przedstawiali się nasi wyzwoliciele ze wschodu. Weszli do Polski 17 września 1939 roku. Niektórzy twierdzą, że raczej wbili nóż w plecy krajowi walczącemu z niemieckim agresorem. Jednak wyzwoliciele twierdzili, że wyzwolili polskich robotników i chłopów z opresji ze strony polskich kapitalistów. Po II wojnie światowej twierdzili również, że uchronili wyzwolonych ludzi przed hitlerowskimi oprawcami.

Oglądając tę sowiecką kronikę aż chce się w to wierzyć. Skonfrontujmy jednak ten obraz z relacją naocznego świadka tego wyzwalania.

Jak dla mnie — wstrząsające!

niedziela, 16 września 2012

Absurdalne przepisy

Dwóch (byłych?) pracowników jednego z towarzystw ubez­pie­cze­nio­wych prywatnie kupowało akcje tych samych spółek, w które inwestowało Towarzystwo, w którym pracowali. Na chłopski rozum, jeżeli Towarzystwu opłaca się inwestować w akcje jakiejś spółki, to również opłaca się w nie inwestować prywatnym inwestorom. Jednak Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła za to karę na Towarzystwo w wysokości ćwierć miliona złotych — za to, że ci dwaj pracownicy „uczestniczyli w procesie inwestycyjnym OFE”.

Ja jakoś nie mogę dostrzec w tym konfliktu interesów, ale ja się zupełnie na tym nie znam.

Uważam, że nałożenie kary na Towarzystwo jest idiotycznym absurdem. Przecież chyba nikt nie ma wątpliwości, że to Towarzystwo w ten czy inny sposób przerzuci tę karę na swoich klientów.

Sensowne byłoby ukaranie nie przedsiębiorstwa, które popełniło nadużycia, ale ludzi odpowiedzialnych za nie. Tylko taka kara spowodowałaby, że koszty kary nie będą przenoszone na klientów, a pracownicy dwa razy się zastanowią, zanim zdecydują się na jakieś nadużycia.

środa, 12 września 2012

Bankomat przyczyną utraty pieniędzy

Wyobraź sobie sytuację, gdy na wyciągu z banku widzisz, że ktoś bez twojej wiedzy pobrał pieniądze z twojego konta. Oczywiście natychmiast zgłaszasz tę kradzież swojemu bankowi licząc na to, że bank zwróci ci pieniądze zabrane przez złodzieja. Bank po dokładnej analizie odmawia ci zwrotu gotówki twierdząc, że transakcje zrobił ktoś, kto znał twój PIN. Udostępnianie osobom postronnym numeru PIN do karty jest niezgodne z regulaminem. Masz pewność, że twój PIN tylko ty znasz. Bank jednak nie przyjmuje twoich wyjaśnień.

Niemożliwe? No to wbij sobie do głowy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bankomat w środku ma trochę elementów mechanicznych, ale steruje tym wszystkim komputer. Tam, gdzie jest komputer, tam może się zdarzyć, że jest błąd w programie. Takich błędów szukają przestępcy, a gdy znajdą — wykorzystują.

W portalu Niebezpiecznik opublikowana została szczegółowa analiza takiego przypadku. Artykuł może się wydawać trudny dla laików. Nie musisz go teraz przeczytać. Warto go jednak zapamiętać. Jeżeli spotka cię opisana wyżej przygoda, wtedy na pewno przekazać ten artykuł twojemu bankowi. To może przekonać ich do uwzględnienia twojej racji.

sobota, 8 września 2012

Procesy historyczne

Ci z was, którzy w szkole nie spali na lekcjach historii, zdają sobie sprawę, że zawsze działy się jakieś procesy historyczne, choć często nie były one takie oczywiste dla ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. Nie inaczej dzieje się obecnie. Na ogół jednak brakuje nam perspektywy, żeby dobrze rozumieć to, co się wokół nas dzieje.

Niewątpliwie jedną z rzeczy, które zmieniają się na naszych oczach, jest cały rynek finansowy. Kiedyś, gdy bank robił ryzykowne inwestycje i te się nie powiodły, to taki bank po prostu bankrutował. Na naszych oczach doszło do ważnej zmiany: za błędy banków płacą podatnicy kraju (czyli my wszyscy). Jednocześnie dywidendy z zysków nadal ma tylko stosunkowo wąska grupa udziałowców tych banków.

Kiedyś giełda była miejscem, w którym okazywało się, ile warte jest dane przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo było tym więcej warte, im lepszy produkt oferowało swoim klientom. Tymczasem teraz okazuje się, że dzisiaj euforie giełdowych inwestorów budzi wiadomość, że wzrosło bezrobocie.

Ten system wydaje się być szalony. Przestaje być ważne, czy dana firma produkuje coś sensownego. Natomiast niezmiernie ważne stają się mikroskopijne wahnięcia kursów akcji danej firmy, powodowane często świadomie puszczanymi kontrolowanymi przeciekami, czyli po prosu często najzwyklejsza w świecie podpucha. Jeżeli to rzeczywiście jest tak szalone, na jakie wygląda, cały system będzie musiał się w końcu zmienić, bo przecież szaleństwo nie jest w stanie przetrwać zbyt długo.

czwartek, 6 września 2012

Uważaj na skimmerów!

Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego lub chipu karty płatniczej, bez wiedzy jej posiadacza. Skopiowane dane są wykorzystywane do nielegalnego wyprodukowania kopii karty i płaceniu taką nielegalną kartą lub wypłat z bankomatów.

Jak działają skimmerzy? Jednym ze sposobów jest przerobienie bankomatu. Wystarczy zamontować proste urządzenie elektroniczne, które będzie pobierało dane z każdej karty włożonej do bankomatu. Oprócz tego skimmerzy najczęściej instalują również małą kamerę filmującą klawiaturę bankomatu. Dzięki temu mają nie tylko dane z kart, ale mogą zobaczyć również PIN-y wpisywane przez klientów. Zainstalowanie takich dodatków do bankomatu zajmuje skimmerom około minuty.

Czy można się przed tym bronić? Nie tylko można, ale wręcz trzeba! Tym bardziej, że podobno niektóre banki mają w regulaminie punkt, z którego wynika, że bank nie ponosi odpowiedzialności za straty klientów w wyniku skimmingu (np. mBank).

Jak się bronić? Przede wszystkim myśleć! W miarę możliwości należy korzystać z tego samego bankomatu. Jeżeli zauważysz, że coś się w nim zmieniło, coś doinstalowano, to zachowaj największą ostrożność. W razie wątpliwości skontaktuj się z bankiem. Warto też poszarpać za wszelkie wystające elementy, zwłaszcza w pobliżu otworu na kartę i w okolicach klawiatury. Jeżeli się coś urwie — trudno. Należy też koniecznie pamiętać, aby podczas wpisywania numeru PIN zawsze zasłaniać klawiaturę.

Warto przeczytać artykuł opublikowany w portalu Niebezpiecznik. Znajdziesz tam więcej informacji na ten temat.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...