Wyobraźnia bez wątpienia przydaje się w codziennym życiu. Ludzie obdarzeni wyobraźnią potrafią sobie wyobrazić konsekwencje swoich czynów. Ludzie pozbawieni wyobraźni popełniają błędy, których konsekwencje ponoszą albo oni lub — co gorsza — inni.
Jednym z większych nieszczęść jest, gdy ludzie pozbawieni wyobraźni mają władzę. Na przykład jakiś czas temu nasi wybrańcy zdecydowali, że wszyscy mamy obowiązek sortować śmieci. Nic wielkiego. Przecież wielu z nas i tak już to robiło. Jednak nasi wybrańcy w swojej mądrości zdecydowali, że w każdej miejscowości tylko jedna firma będzie się zajmować wywozem śmieci. Ciekawe, od kiedyż to monopolista oferuje klientom najniższą możliwą cenę? Przecież w wielu krajach są nawet specjalne urzędy, których zadaniem jest dbanie, aby w żadnej istotnej dziedzinie żadna firma nie miała monopolu. W Polsce chyba też jest taki urząd. Tyle, że w Polsce ten urząd jest tak jakby teoretycznie. W efekcie, jak można się od czasu do czasu dowiedzieć z mediów, w wielu miejscach ceny za wywóz śmieci wzrosły — niekiedy nawet znacznie.
Skoro mamy obowiązek sortować śmieci, to oczywiście muszą być kary na tych, którzy się z tego obowiązku nie będą wywiązywać. Idea w zasadzie słuszna. Jest jednak jedno małe ale… Karanie może się dobrze sprawdzać w przypadku domów jednorodzinnych, ale w przypadku miejskich bloków? Przecież wystarczy jedna pijaczyna, lub po prostu człowiek, któremu nie zależy, a karę poniosą wszyscy mieszkańcy! Mam lekką wątpliwość, czy to będzie sprawiedliwe.
Załóżmy jednak, że mieszkańcy bloku mogą się zorganizować. Na przykład mogą założyć blokową policję śmieciową, która będzie stała na straży śmietników i sprawdzać odwiedzających go mieszkańców. Ale co zrobić z inną powszechną praktyką podrzucania śmieci? Jedyną obroną przed tym jest to, co postanowił zrobić zarządca mojego bloku. Zamontowali kratę przy wejściu do śmietnika. Każdy mieszkaniec dostał klucz do zamka.
Konsekwencje były do przewidzenia. Jakiś czas temu mieszkańcy jednego z sąsiednich bloków zamknęli swój śmietnik na klucz. Od tego czasu ciągle wokół ich śmietnika jest wianuszek worków i reklamówek ze śmieciami. Krata przy moim śmietniku jest zaledwie kilka dni, ale obok śmietnika jest już pierwszy worek ze śmieciami.
Wygląda na to, że teraz oprócz blokowej policji śmieciowej, sprawdzającej czy śmieci zostały dobrze posortowane, będzie jeszcze śmieciowa policja osiedlowa, sprawdzająca czy ktoś przypadkiem nie zostawia śmieci pod śmietnikiem.
Jeżeli takie śmieciowe policje nie powstaną, to mieszkańcy większości bloków będą płacić jeszcze więcej za wywóz wiecznie nieposortowanych śmieci, a po osiedlach będą się walać śmieci z rozsypujących się, podrzuconych worków ze śmieciami.
Ależ nam dobrze zrobili nasi wybrańcy!