Strona główna

wtorek, 11 sierpnia 2009

Decydenci

Podobno mamy demokrację. Demokracja to — jak wiadomo — taki ustrój, w którym reguły ustalają wszyscy obywatele poprzez swoich przedstawicieli. Innymi słowy wszyscy wybieramy swoich przedstawicieli, którzy następnie w swoim i naszym imieniu uchwalają odpowiednie ustawy. Logika nakazywałaby, żeby uchwalali ustawy zgodne z wolą większości ludzi. Tymczasem...

Weźmy na przykład taką karę śmierci. Obecnie kara śmierci jest passe. Podobno chrześcijaninowi nie wypada być jej zwolennikiem, przynajmniej tak mówią w mediach (choć wcale nie jest to takie jednoznaczne, np. 1, 2). Może dlatego według jednego z badań jeszcze całkiem niedawno prawie 80% Polaków było zwolennikami kary śmierci (np. 3). Gdybyśmy mieli demokrację, to posłowie dawno już powinni ją przywrócić w kodeksie karnym, Oczywiście nie mają zamiaru tego zrobić. Kto podjął decyzję, że — wbrew woli większości — kary śmierci nie będzie? Bo ktoś chyba zdecydował o tym, prawda? Nawiasem pisząc, konia z rzędem temu, kto dojdzie, kto w Polsce podjął decyzję o zaniechaniu kary śmierci.

Inny przykład. Każde dziecko od przedszkola jest uczone, że Hitler jest czymś w rodzaju diabła wcielonego. Zapewne słusznie. W końcu to on był współtwórcą okrutnego systemu i jego przywódcą. Jeżeli się nie mylę, hitlerowcom przypisuje się śmierć około siedmiu milionów ludzi. Strasznie dużo.

Dlaczego jednak właściwie nie mówi się, że Stalin był znacznie większym mordercą? Na samej Ukrainie zagłodzonych zostało, jeżeli się nie mylę, około 6 milionów ludzi. System stworzony przez Stalina jest winien śmierci około 30 milionów ludzi (4). Przy Stalinie z jego trzydziestoma milionami zamordowanych, Hitler z jego siedmioma milionami zamordowanych jest małym Bolkiem. Kto i dlaczego zdecydował, że Hitler zasługuje na potępienie, a Stalin... no, ewentualnie półgębkiem, nie za głośno, a najlepiej w ogóle nie ruszać tego tematu.

Nie tak dawno była wojna domowa w byłej Jugosławii. Chyba wszyscy pamiętamy, co tam się mniej więcej działo. Na przykład kilku Serbów, którzy zamordowali około tysiąca muzułmanów (Albańczyków?) zostało oskarżonych o ludobójstwo i skazanych na kilkadziesiąt lat więzienia. (5) Z całą pewnością zasługiwali na tę karę!

Działające od 1939 roku ukraińskie organizacje UPA i UON są oskarżane o zamordowanie około 100 do 150 tysięcy Polaków. (6, 7) Niektórzy szacują, że liczba Polaków zamordowanych przez te dwie organizacje jest znacznie większa. Ówcześni członkowie UPA-UON żyją jeszcze. Czy wstydzą się swojego postępowania? Pewnie niektórzy tak. Jednak organizacja, istniejąca do dzisiaj, niczego się nie wstydzi. Czy się ukrywa? Bynajmniej. Działa całkowicie jawnie. (8, 9) Kto i dlaczego podjął decyzję, że ludobójstwo w byłej Jugosławii zasługuje na potępienie, a dziesięciokrotnie większe ludobójstwo na Polakach należy przemilczeć?

Dopóki mi ktoś przekonująco nie odpowie na te pytania, brzydzę się politykami.

4 komentarze:

  1. Co do demokracji, to w naszym kraju obowiązuje demokracja parlamentarna, tzn, że uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów jako swoich przedstawicieli i to oni decydują większością głosów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zasadą demokracji jest, że wybrani w wyborach przedstawiciele realizują wolę większości, nieprawdaż?

    OdpowiedzUsuń
  3. jak widać niekoniecznie. Zresztą musieliby zrobić referendum, żeby być pewnym czego życzy sobie społeczeństwo. A jakby robili referendum zbyt często, to sparaliżowałoby to pracę rządu (o kosztach nie wspominając)

    OdpowiedzUsuń
  4. Referendum jest kosztowne i, jak widać ze statystyk, nieefektywne. Nie zawsze jednak trzeba robić referendum. Rzetelnie przeprowadzone badania opinii publicznej potrafią dać wystarczająco precyzyjną odpowiedź o poglądach ludzi.

    Rzecz jasna badanie takie musi być przeprowadzone rzetelnie, czyli jego celem powinno być poznanie rzeczywistych poglądów ludzi, a nie przygotowanie odpowiednich danych na potrzeby tej czy innej kampanii wyborczej.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...