Strona główna

wtorek, 4 sierpnia 2009

Patenty na programy

Co pewien czas w Parlamencie Europejskim wraca dyskusja o wprowadzeniu w Unii Europejskiej ochrony patentowej algorytmów i programów — na wzór analogicznej ochrony w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas, mimo silnego lobbowania za wprowadzeniem takich regulacji ze strony wielkich firm programistycznych, z Microsoft na czele, odpowiednich regulacji Parlament Europejski nie wprowadził.

Uważam, że wprowadzenie takich patentów byłoby bardzo szkodliwe dla rozwoju informatyki, bardzo skutecznie hamującą ten rozwój. Teoretycznie możliwość patentowania algorytmów miałoby służyć ochronie wkładu intelektualnego twórców skomplikowanych algorytmów lub programów. Rzeczywistość nie ma, niestety, niemal nic wspólnego z teorią. W Stanach Zjednoczonych trawa coś w rodzaju wyścigu w poszukiwaniu czegokolwiek, czego nikt inny jeszcze nie opatentował. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoba lub firma starająca się o taki patent sama opracowała odpowiedni algorytm lub program.

Przykładem takiej sytuacji są podcasty. Technika ta stosowana jest w informatyce co najmniej od kilku lat, ciesząc się coraz większą popularnością. Ostatnio przeczytałem, że patent na tę technologię otrzymała niewielka amerykańska firma VoloMedia. Czy ta firma lub którykolwiek zatrudniony przez nią pracownik wymyślił podcasty? O ile wiem, nic podobnego! W tej sytuacji uważam, że bez względu na intencje firmy VoloMedia, jest to jedna z bardzo wielu sytuacji dobitnie dowodzących, że patenty na oprogramowanie nie mają sensu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...