Strona główna

sobota, 7 maja 2016

Demonstracje

7 maja. W tym dniu w Warszawie maja się odbyć trzy duże manifestacje:
  • marsz Komitetu Obrony Demokracji — wspierają go niektóre partie opozycyjne, głównie PO.nowoczesna
  • parada Schumana, pochód zorganizowany przez miłośników Unii Europejskiej
  • marsz „Odwagi Polsko”, zorganizowany przez Ruch Narodowy.
Brakuje jeszcze tylko marszu zwolenników PiS i marszu zwolenników Kukiza'15. Właściwie, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie, brakuje jeszcze tylko marszu pod hasłem Mamy wszystkich polityków tam, gdzie plecy racą swoją szlachetną nazwę.

KOD i jego zwolennicy są bardzo hałaśliwi. Zdaje się, że jedynym, co ich łączy, jest nienawiść do PiS, a w szczególności do Jarosława Kaczyńskiego. Ciągle mówią o obonie demokracji i konstytucji. Jednak, moim zdaniem, są całkowicie niewiarygodni. Gdzie byli ci wszyscy obrońcy demokracji, gdy PO, wspierane przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego, łamało konstytucję? Gdzie byli, gdy PO nie stosowało się do niektórych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego wtedy nie protestowali?

Członkowie KOD często powołują się na orzeczenie Komisji Weneckiej. Jednym z nich była zmiana konstytucji. Tymczasem przeciwnicy PiS, oprócz ruchu Kukiz'15, nie chcą nawet słyszeć o jakiejkolwiek zmianie konstytucji.

Niezbyt rozumiem cel parady Schumana. Oficjalnie chodzi o poparcie dla Unii Europejskiej. Po co organizować manifestacje poparcia dla czegoś, co i tak niemal wszyscy popierają? Wprawdzie przeciwnicy PiS usiłują sugerować, że tylko oni są zwolennikami UE, ale przecież politycy wszystkich partii, z wyjątkiem Ruchu Narodowego, nie chcą wystąpienia Polski z UE. Ilu posłów ma Ruch Narodowy? Czterech, a i to nie jest pewne, bo po niedawnym zamieszaniu nie ma pewności, czy oni nadal są członkami Ruchu Narodowego. To nie jest żadna siła, przeciwko której trzeba by organizować manifestacje.

Skoro już jesteśmy przy paradzie Schumana, to… któż to taki ten Schuman?

Robert Schuman to francuski polityk. Żył w latach 1886–1963. W 1950 r. był jednym z trzech polityków, którzy doprowadzili do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W 1958 została przekształcona we Europejska Wspólnota Gospodarcza — organizację o charakterze gospodarczym. W roku 2004 do EWG dołączyła Polska. W 2009 r. powstała Unia Europejska — nowy twór gospodarczo–polityczny. EWG jest jednym z filarów UE. Co ciekawe, są państwa należące do EWG, ale nie będące członkami UE (np. Norwegia, Islandia).

Każda organizacja działa  w oparciu o przyjęte przez nią zasady. Jakimi zasadami kieruje się UE? Czy nadal tymi zdefiniowanymi przez Schumana? Obejrzyj ciekawy wykład na ten temat.

niedziela, 24 kwietnia 2016

Rak - inne spojrzenie

Dlaczego o raku? Tak się składa, że ostatnio u kilkoro moich znajomych zdiagnozowano raka. Ilu masz znajomych — takich, których znasz nieco bliżej? Wyobraź sobie, że w ciągu dwóch, może trzech lat dowiadujesz się, że kilkoro spośród nich walczy z rakiem. Czy to by cię nie zaniepokoiło? Mnie — tak, Zacząłem szukać informacji o raku. Znalazłem… wiele niepokojących informacji. Na przykład taką, że niektórzy specjaliści szacują, że w obecnie żyjącym pokoleniu co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta umrze na raka. Nawet jeżeli te szacunku są mocno przesadzone, nadal jest to niepokojące.

Znalazłem też wiele informacji, które mocno podważyły moją wiarę we współczesną medycynę. Nie chodzi mi o złą wolę poszczególnych lekarzy. Rzecz w tym, że cały system medyczny, począwszy od uczelni medycznych, a kończąc na zwykłych lekarzach, jest tak skonstruowany, że pewne postawy promuje, a inne zwalcza.

Czy wiesz, jaka gałąź przemysłu przynosi największe dochody? Mówi się, że przemysł zbrojeniowy. Okazuje się jednak, że przemysł farmaceutyczny ma znacznie większe dochody. Chcielibyśmy wierzyć, że przeznacza te pieniądze na badania nad nowymi lekami. Czy jednak na pewno?...

Słyszałem, że na przykład między innymi w Meksyku i w Szwajcarii są kliniki bardzo skutecznie leczące niektóre rodzaje raka. Stosują tam terapie, za stosowanie których lekarza w USA poszedłby do więzienia. Dlaczego? Czy to nie daje ci do myślenia?

Wracając do raka... Znalazłem cykl filmów poświęconych takim wątpliwością. Każdy z tych filmów trwa półtorej godziny. To dużo czasu. Jednak zachęcam Cię do ich obejrzenia. Od początku do końca. Zwłaszcza jeżeli nie wierzysz w teorie spiskowe.






LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...