Strona główna

poniedziałek, 28 lutego 2011

Postulaty

Jesienią tego roku mają być wybory do Sejmu i Senatu. Zanim poszczególne partie zaczną nam obiecywać, jakież to luksusy i dobra na nas sprowadzą, chciałbym zaproponować kilka postulatów.
  1. Stopniowo obniżać podatki i innych daniny publiczne. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżenie podatków i danin publicznych.
  2. Doprowadzić budżet do stanu bliskiego równowagi. Tylko w ten sposób możemy trwale usunąć groźbę ponownego wzrostu podatków i nagłych cięć wydatków socjalnych czy płac w sektorze publicznym.
  3. Zwiększyć zakres wolności, bo wolni ludzie, nieskrępowani zbyt wysokim podatkiem, zbyt skomplikowanymi przepisami, wytwarzają coraz więcej dóbr. Oni lepiej od biurokraty, od urzędu, od kolejnej ustawy, kolejnych przepisów, poradzą sobie z tym wyzwaniem. Musimy dać szansę tym, którzy nie oczekują pieniędzy od państwa, ale oczekują większej swobody, większej samodzielności, więcej zaufania do ich przedsiębiorczości.
  4. Radykalnie uprościć prawo gospodarcze, prawo podatkowe i tryb poboru składek ZUS. Wprowadzenie, ale wreszcie na serio, zasady jednego okienka przy zakładaniu firmy, usprawnienie sądownictwa gospodarczego i realne skrócenie okresu sądowego egzekwowania należności.
  5. Dbać o to, żeby własność w wymiarze indywidualnym stała się powszechna wśród obywateli, a państwo będzie tak działało, aby gwarantowało skuteczną i jak najlepszą ochronę prywatnej własności obywateli. Prawo do własności jest, obok prawa do życia i wolności, jednym z podstawowych praw człowieka i stanowi fundament ładu prawnego, ekonomicznego i społecznego.
  6. Przyjąć jawny i otwarty nabór do rad nadzorczych i wybór członków zarządu w drodze konkursu — tam, gdzie państwo pozostaje właścicielem. Szczególnie dotyczy to spółek z udziałem Skarbu Państwa.
  7. Przeznaczyć część przychodów z prywatyzacji na cele istotne dla obywateli, w szczególności na Fundusz Rezerwy Demograficznej (bezpieczna emerytura).
  8. Przyspieszyć budowę obwodnic i autostrad.Dobre drogi z Poznania, Gdańska, Wrocławia, Białegostoku, Lublina do Warszawy to jest dzisiaj prawdziwy wymiar nowoczesnego patriotyzmu. Polska odwróciła się plecami od morza, bo z polskich portów nie sposób skutecznie wywozić towary na południe, na wschód, na zachód naszego kraju. Powrót Polski nad morze wymaga przede wszystkim budowy przynajmniej niektórych dróg i autostrad.
  9. Komunikacja to oczywiście nie tylko drogi, to też Poczta Polska, to też nowoczesna kolej i one też powinny świadczyć o sile i sprawności nowoczesnego państwa. Pasażerowie mają prawo do czystych dworców, punktualnych, szybkich pociągów, a kolejowy transport towarowy musi mieć warunki do konkurowania z innymi formami przewozu. To jest po prostu prawo obywateli do punktualności kolei i życia w czystych miejscach publicznych.
  10. Zapewnić powszechny dostęp do Internetu szerokopasmowego. To także wymóg nowoczesnego patriotyzmu. Wszędzie w Polsce, także w małych miejscowościach i na polskiej wsi ludzie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa globalnej sieci.
  11. Samodzielne mieszkanie jest w oczywisty sposób jedną z najbardziej podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dobry rząd jest od tego, żeby stworzyć takie warunki i ramy prawne, szczególnie dotyczące zagospodarowania przestrzennego, aby Polacy mogli budować na tańszych gruntach budynki mieszkalne bez zbędnych formalności i kosztów, bez dziesiątków decyzji urzędowych i niepotrzebnej zwłoki. Człowiek lepiej zbuduje swój dom niż urzędnik — taniej zbuduje swój dom, tylko trzeba dać mu szansę.
  12. Tworzyć zachęty, by czasowi emigranci wracali do kraju. Potrzebna jest sieć elektronicznego doradztwa i pośrednictwa pracy.
  13. Rodzice będą decydowali, jak wydawać pieniądze na edukację swoich dzieci.
  14. Stopniowo zwiększać finansowanie sektora nauki i wiedzy jako podstawy do innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki oraz powiązać system finansowania badać z ich efektywnością dla gospodarki.
  15. Zapewnić większe bezpieczeństwo zdrowotne obywatelom. Naprawić ten system oszczędzając ludziom, pacjentom, lekarzom, pielęgniarkom słów, a gwarantując szybkie decyzje. Doprowadzić do tego, aby placówki ochrony zdrowia — publiczne i niepubliczne — były traktowane jednakowo i miały równe szanse konkurowania o kontrakty z instytucjami ubezpieczenia zdrowotnego.
  16. Zreformować politykę refundacji leków. Dokonywać co trzy miesiące przeglądy leków refundowanych. Kierować się skutecznością terapeutyczną leku oraz relacją ceny leku w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Przede wszystkim uwzględnić na liście leków refundowanych preparaty stosowane w rzadkich schorzeniach pediatrycznych. Ceny leków nie mogą odstraszać od ich stosowania.
  17. Media publiczne powinny pozostać własnością publiczną, ale po to, żeby tak się stało naprawdę, trzeba je przede wszystkim wyrwać z rąk partyjnych aparatów, które od lat właśnie traktują media publiczne jak swoją prywatną własność.
  18. Ograniczyć przywileje władzy — finansowe, instytucjonalne, budujące zbędny komfort, obcinanie tych bizantyjskich kosztów, czasami przywilejów absurdalnych.
  19. Zwiększyć zaufanie do władzy likwidując zagrożenia korupcyjne.
  20. Dokończyć reformę administracji publicznej. Przekazać cały szereg kompetencji obecnych urzędów wojewódzkich urzędom marszałkowskim. Tym samym wydatnie zmniejszyć koszty działania administracji rządowej w terenie. Radykalnie ulepszyć strukturę tej administracji.
  21. Zlikwidować część dokumentów identyfikacyjnych, na przykład przez wprowadzenie tak zwanego e-dowodu osobistego, a więc możliwości elektronicznego potwierdzenia tożsamości w Internecie.
  22. 3x15. Wprowadzić liniowy podatek dochodowy w wysokości 15%. Podatki CIT i VAT również obniżyć do 15%.
  23. Wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze. Obywatele powinni głosować na osoby, do których mają zaufanie, a nie na partie.
A teraz mały konkurs bez nagród: proszę zgadnąć, która partia głosiła takie postulaty przed poprzednimi wyborami i ile spośród tych złożonych wyborcom obietnic zrealizowała.

Spójrzmy na to szerzej. Przez ostatnie 20 lat Polską rządzą ciągle ci sami politycy z PO, PiS, SLD lub PSL, od czasu do czasu przechodząc jedynie z partii do partii. Czy przez te 20 lat działo się dobrze? Moim zdaniem nie, a przynajmniej nie tak dobrze, jak mogło się dziać. Obojętnie która z tych partii rządziła, ciągle rosła liczba urzędników, rosły koszty administrowania państwem. Jeżeli po wyborach znowu wybierzemy jedną z tych czterech partii to czy coś się zmieni? Przez minione lata nic istotnego się nie zmieniło, więc i teraz szansa, że coś zmienią, jest statystyczną niemożliwością. Może najwyższy czas zastanowić się nad rozwiązaniem radykalnym. Może dajmy wreszcie szansę wykazania się komuś spoza tego grona.

środa, 9 lutego 2011

O kapitaliźmie

John Stossell — kilka trafnych uwag o kapitalizmie.
  • Kapitalizm wyciągnął z nędzy i ubóstwa więcej ludzi, niż jakikolwiek inny system kiedykolwiek.
  • Jeżeli Bill Gates ma 30 mld dolarów, to nie znaczy, że my mamy 30 mld dolarów mniej. Biznes powiększa ilość dóbr do podziału.
  • Transakcje nie zachodzą, dopóki obie strony nie odnoszą korzyści.
  • Wielu ludzi nienawidzi swoich pracodawców, którzy im płacą, ale uwielbiają państwo, które zabiera im 40% dochodów (w formie różnych podatków) i trwoni je.



Uwaga! Jeżeli chcesz wyświetlić polskie napisy podczas oglądania tego filmu, upewnij się, że odpowiednia funkcja jest włączona. Po prawej stronie paska sterującego litery „CC” powinny być podświetlone na czerwono. Jeżeli są szare, kliknij w nie.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...